Úvodní strana > Hry s abecedou > Evoluce


Evoluce

Kategorie:             Hra s abecedou

Malá skupina (do 5 hráčů): ne
Děti (do 6 let): ano
Délka: min. 10 minut
Počet hráčů: min. 5
Rozmístění hráčů: rozptýleni v prostoru

Materiál:             velký papír, fixy      

Příprava:
Vedoucí napíše na velký papír seznam písmen, která se budou používat, a umístí ho pro všechny viditelně.

Průběh:
Hra je inspirována evoluční teorií, podle níž se člověk vyvíjel postupně z nižších živočišných druhů k vyšším. Pro jednotlivé vývojové stupně můžeme zvolit libovolná zvířata, např. kuře → pes → orangutan → člověk.
Každý vývojový stupeň, tj. zvíře, je spojen s určitým gestem (např. kuře běhá v podřepu, pes po čtyřech, orangutan po dvou, ale shrbeně, člověk vzpřímeně). Všichni začínají na nejnižším stupni jako kuřata. Když se setkají dvě stejná vývojová stádia, střihnou si – hrají „kámen, nůžky, papír“. Kdo vyhraje, postoupí do vyššího stádia, kdo prohraje, klesne o stupeň níže.  

V našem případě necháme v této hře účastníky vyslovovat hlásky specifické pro jednotlivé jazyky (viz tabulka). Platí stejná pravidla a pohyby a při tom se hlasitě vyslovují hlásky vývojového stupně, v němž se hráč nachází.   

  pohyb polsky česky německy
kuře hopkat v podřepu ą č ä
pes běhat po čtyřech ć š ö
orangutan chodit shrbeně po dvou ł ř ß
člověk chodit vzpřímeně ź ž ü

Hra končí, když se jeden účastník (nebo při větším počtu hráčů např. 3) stane člověkem.  Pozor – níže než na první vývojový stupeň klesnout nelze.

Poznámky:
Hlásky (i jazyky) je možné kombinovat podle potřeby .

Vývojové stupně je samozřejmě možné určit i jinak (libovolná zvířata či předměty, podle tématu celkového programu mezinárodního setkání).

                                            
Popis hry jako pdf